Organizacja wesela – jak się za to zabrać?

Dobra organizacja wesela to podstawa

Wiele osób uważa, że wesele to najważniejszy dzień w życiu człowieka. O dziwo twierdzą tak zarówno osoby, które ten dzień dopiero planują, jak i te, które już dawno mają go za sobą. Nie ulega wątpliwości, że na pewno należy się do niego dobrze przygotować, wszystko dokładnie zaplanować i dopiąć na ostatni guzik. Do końca życia będziemy go wspominać. Zresztą nie tylko my, ale również cała nasza rodzina i goście z obu stron. A uwierzcie – goście potrafią bardzo długo pamiętać zwłaszcza to, co im się nie podobało. A chyba nie chcesz do końca życia wysłuchiwać, że schabowy na Twoim weselu był niedosmażony, zespół fałszował, a tort był niezjadliwy. Dlatego organizacja wesela to podstawa.

Nie jest to wcale proste

Organizacja wesela to sprawa poważniejsza i bardziej skomplikowana niż w pierwszej chwili nam się wydaje. W pierwszym odruchu myślimy sobie, że przecież wesele to tylko załatwienie sali, księdza, zespołu i kupno sukni ślubnej. A w trakcie okazuje się, że to jedynie wierzchołek góry lodowej. Te rzeczy to dopiero początek naszych zmagań. O czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać, by planowanie wesela stało się przyjemnością, a nie męczarnią załatwiania wszystkiego na ostatnią chwilę?

Jedzenie i zabawa

Dwie najważniejsze rzeczy to dobre jedzenie i dobra zabawa weselna. Najlepiej, jeśli występują w parze, ale od biedy jedno z nich może wynagrodzić drugie – jeśli goście będą mogli dobrze zjeść przy stole, to przeżyją jakoś kiepską muzykę i zatańczą jedynie od czasu do czasu. Nieco gorzej, kiedy mimo dobrej muzyki, przy stole będą głodni, ale może nie będą mieli czasu się nad tym zastanawiać. Co jednak nie zmienia faktu, że Polak lubi dobrze zjeść i dla niego jedzenie jest równie ważne jak zabawa weselna.

Należy więc skupić się odpowiednio na wyborze dobrej kucharki lub cateringu. Jedzenie powinno być przede wszystkim świeże, żeby nikt się nim nie zatruł. Musi być go również odpowiednia ilość i urozmaicenie, by każdy znalazł coś dla siebie. A co z dobrą zabawą? Tutaj trzeba się skupić na dobrym zespole lub DJ-u, najlepiej sprawdzonym i polecanym przez wiele osób. Ale trzeba wziąć również pod uwagę, że taki zespół lub DJ odpowiednio dużo kosztuje i dość długo się czeka na terminy. Ale tak jak wspomniałam wcześniej – te dwie kwestie są podstawowe i nie można na nich oszczędzać.

Zaproszenia, winietki

Co jeszcze uwzględnia pojęcie planowanie wesela? Wiele drobniejszych spraw, które łatwo mogą umknąć w natłoku tych ważniejszych: zaproszenia, winietki, alkohol, załatwianie dokumentów do urzędu stanu cywilnego lub kościoła, kurs przedmałżeński, firma florystyczna i dekoratorska, stroje ślubne i poprawinowe, no i bardzo ważna rzecz – obrączki! A ich nie da się załatwić na ostatnią chwilę, bo dość długo czeka się na realizację zlecenia u jubilera. Oczywiście nie jestem w stanie wymienić tutaj wszystkich zajęć związanych z organizacja wesela, ale podałam kilka przykładowych. Sami widzicie, że jest tego mnóstwo i nie powinno się ich zostawiać na ostatnią chwilę, bo bardzo łatwo można o czymś zapomnieć.

Organizer

Dobrym pomysłem na podsumowanie swoich przygotowań jest zakup organizera ślubnego. Można kupić go zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, a nawet pobrać za darmo ze stron zajmujących się organizacja wesela. Wtedy będziemy mieć wszystko w jednym miejscu – od planowania listy gości, przez spis wszystkich dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa, aż do przypomnień o zaliczkach dla poszczególnych podwykonawców naszego wesela. Z czymś takim możemy mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik i wszyscy będą zadowoleni z imprezy.